Klíštata útočí

29.06.2010 19:41

Kdy si dát na klíštata pozor:

Při vlhkém, teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější.

Za podmínek, kdy tropy vystřídá vlhčí a méně horké počasí – tedy když se ochladí například po bouřce – se klíšťata vydávají na "lov".

Než vyrazím na výlet doporučuji se podívat na ativitu klíštat: www.chmi.cz/meteo/ok/klistata.html

Kde se nejčastěji vyskytují:

Vylézají z úkrytů v podrostech a šplhají na horní konce stonků a listů trávy či na větve stromů, které jsou nízko nad zemí, aby odtamtud zaútočila na své oběti.Obecně se dá říci, že jde o místa, kde je vysoká tráva nebo stromy. Najdou si vás i na zahradě, či v městském parku.

Klíště totiž potřebuje k životu vlhko, proto se také nejvíce zdržuje v okolí vodních toků.


Počet nakažených klíšťat v roce 2008:

  • Každé šesté klíště bylo nositelem lymské boreliózy
  • 3 % přenášela u nás zatím poměrně neznámou ehrlichiózu
  • 1 % klíšťovou encefalitidu

 

Borelióza

způsobená mikroby se projevuje za několik dnů až týdnů po infekci, většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, případně horečkou, únavou nebo zvracením. Zhruba u čtvrtiny nakažených se nemusí projevit vůbec, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy postižený musí bojovat s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy nebo dalších orgánů. Na vývoji vakcíny pro člověka se pracuje, vakcína pro psy a kočky už existuje.

Nemoci se dá předejít tím, že klíště objevíte včas, protože borelióza se zpravidla na člověka přenáší až den po přisátí klíštěte. Navíc její dopad na lidský organismus nebývá tak vážný.

Ehrlichióza

způsobuje ji bakterie, která napadá bílé krvinky, proniká do nich a snižuje tak jejich obrannou funkci. Projevuje se jako horečnaté onemocnění.

Klíšťová encefalitida

je virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění, proti kterému existuje v humánní medicíně vakcína.

Encefalitidu ovšem obvykle tento roztoč přenese na člověka velmi rychle a v krajním případě to může skončit i smrtí.

Jak se proti nim bránit:

vakcína

Lékaři doporučují lidem očkování proti encefalitidě. Nejvhodnější dobou pro očkování je sice zima, ale nechat si píchnout vakcínu můžete kdykoli. Nutná jsou dvě přeočkování, každá ze tří dávek přijde zhruba na 500 korun.Určitě není nic ztraceno. Lidé však musí počítat s tím, že do přeočkování druhou dávkou vakcíny, která obvykle probíhá po jednom až třech měsících, nejsou proti onemocnění ještě imunní

oděv+repelent

účinným repelentem a světlým oblečením dlouhé rukávy, na kterém jsou lezoucí klíšťata dobře viditelná. Stejně tak je důležitá prohlídka těla po návratu z lesa či ze zahrady, aby se případné přisáté klíště odstranilo co nejdříve. I tímto způsobem pořád ještě můžete pravděpodobnost nákazy značně eliminovat.

Při každém návratu z přírody se naučte otřepat či omést oděv, ideálně ještě před vstupem domů, aby se omezil přenos klíšťat do domu.

Zajímavá je i informace, že pokud si přinesete domů klíště na kabátu či jiném kousku oblečení, který uložíte do skříně, může se do vás zakousnout, až si ho obléknete příště. Pokud ale kabát zůstane viset ve skříni a nikdo si ho dlouho neoblékne, tak vyschne a pojde.

 

ostatní:

Staří praktici doporučují jako prevenci proti klíšťatům pravidelnou dávku česneku, piva či vitaminu B. Někdo doporučuje pravidelné užívání thiaminu, někdo bere B-komplex. Zvláště u malých dětí má řada rodičů s vitaminem B jako preventivním prostředkem dobré zkušenosti.

"Thiamin se v těle neukládá, přebytky se vyloučí močí nebo kůží při pocení.Podmínkou ovšem je, že se člověk musí alespoň trošičku potit, aby klíšťata nepříjemný pach vůbec ucítila a nepřisála se. Úplně stoprocentní to tedy není.

Máte-li na své zahradě klid od klíšťat, možná je to jen díky mravencům, proto se je nesnažte vyhnat z pozemku. A pokud vás klíšťata u domu obtěžují, zkuste si pořídit slepice, protože hrabaví ptáci si na nich také rádi smlsnou.

 

 

Když už nás dostalo co s sním?

Pokud na těle či na oblečení najdete klíště teprve lezoucí, stačí vám na něj kousek lepicí pásky. Chyťte ji mezi palec a ukazovák a na lepící stranu pásky klíště přilepte. Pak pásku přehněte, aby klíště zůstalo vlepené mezi dvě vrstvy pásky, odkud už by se nemělo dostat.

Zakousnuté klíště odstraňte co nejdříve a snažte se přitom klíště nezmáčknout. Při zmáčknutí tělíčka klíštěte totiž dochází k vypouštění slin do rány, případně i k vylití infikovaného obsahu "zadečku" nasátého klíštěte, a zvyšuje se tedy i riziko přenosu infekce. Dříve doporučované klasické pinzety proto nejsou pro odstraňování zakousnutého klíštěte úplně ideální.

Při odstraňování zakousnutého klíštěte tedy nejprve ranku i s klíštětem dezinfikujte nejlépe kapkou jódu (např. Jodisolem), pak pinzetou klíště chytněte těsně u kůže a snažte se ho jemným vyvikláním vytáhnout. Pak ranku opět dezinfikujte. Pokud v ní náhodou zůstanou kusadla, je to menší problém, než když se do rány dostane obsah trávicího traktu klíštěte i s případnými boreliemi. Samotná kusadla žádnou nákazu nepřenáší a většinou se z ranky sama vydrolí či odpadnou.

Takhle ne: klíště, které se snažíte udusit, vyvrhne obsah svého tělíčka do rány i s případnou nákazou

Dá-li se klíště z těla snadno odstranit, není automaticky nutné volat doktora. "Pouze pokud okolí místa přisátí otéká, zvětšuje se a je bolestivé, měli bychom vyhledat lékaře. Stejně tak, pokud zpozorujeme kruhové zarudnutí

Jak zjistím,jestli bylo infikované? 

Pokud chcete vědět, na čem jste, můžete si nechat vytažené klíště za poplatek vyšetřit.

 

Státní zdravotní ústav v Praze nabízí zájemcům vyšetření vytaženého klíštěte (106 Kč/kus). Jedná se ovšem pouze o orientační mikroskopické vyšetření, ke kterému klíště musíte přinést co nejdříve a nesmí být suché. "Klíště udržujte ve vlhku, například k němu do sáčku přidejte kousek trávy nebo navlhčené vaty," radí Mgr. Lucie Nejezchlebová z jeho laboratoře.U mikroskopické metody záleží na velikosti klíštěte a množství borélií v jeho těle, spolehlivější je tedy u dospělých jedinců. Prokázat přítomnost borélií například v tělíčku nymfy je téměř nemožné. I proto naše metoda není tak spolehlivá," upozorňuje Nejezchlebová.

www.szu.cz/centrum-laboratornich-cinnosti

 

 

Pokud chcete mít opravdu jistotu, jak na tom je "vaše" klíště jak s boreliózou, tak s dalšími přenášenými chorobami, odkáží vás na nestátní zařízení v Českých Budějovicích.

Tam jsme objevili dvě laboratoře, kam lze poslat klíště či klíšťata (pokud vás jich napadlo více najednou, cena analýz se s počtem kusů nemění) poštou, v uzavíratelném igelitovém sáčku.

Vyšetření klíštěte na jednu z nemocí stojí zhruba 600 korun. V případě napadení několika klíšťaty najednou je cena vyšetření stejná.Měli bychom vládě navrhnout aby to začala z našich daní dodovat místo posílení armády.Nebo to bude za příplatek jen pro bahatší?

protean.cz/clanek/2/stanoveni_infekcnosti_klistat

www.gentrend.cz/mikrobiologie

 

zdroj:

hobby.idnes.cz/jak-nejrychleji-zjistite-jestli-je-vytazene-kliste-nakazene-a-cim-p9v-/hobby-zahrada.asp?c=A090512_153514_hobby-zahrada_mce

hobby.idnes.cz/prazska-klistata-se-tresou-na-sve-obeti-cihaji-v-trave-i-na-vetvich-stromu-1ra-/hobby-zahrada.asp?c=A100611_153454_hobby-zahrada_mce

hobby.idnes.cz/analyzy-vytazenych-klistat-ukazuji-odkud-jsou-nejcasteji-ta-nakazena-1zi-/hobby-zahrada.asp?c=A090630_171214_hobby-zahrada_mce

hobby.idnes.cz/ptejte-se-na-vse-co-chcete-vedet-o-klistatech-fmf-/hobby-zahrada.asp?c=A090529_150511_hobby-zahrada_mce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 1910 Všechna práva zahrazena.