Jak šetří vláda?
23.02.2011 14:20
Vláda, zaklínající se úsporami, pobouřila na začátku roku vyplácením vysokých odměn na několika ministerstvech. Například na vnitru činila nejvyšší prémie 480 tisíc - komu, to úřad tají. Zákon totiž říká: buď peníze přidělené na platy vyčerpáte, nebo je vrátíte ministerstvu financí.
Buďme opravdu odpovědnými hospodáři, usmíval se z předvolebních billboardů ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda se zaklíná šetřením. Praxe je ale taková, že se přímo na platech moc ušetřit nepodařilo.
"Státu ušetřím sedm miliard a abych to dokázal, rozdám miliony na odměnách. Za to já se nikdy stydět nebudu. Stotisícovou odměnu jsem dal úředníkovi, který odmítl stotisícový úplatek," nastínil například pro Parlamentnilisty.cz svou cestu další člen vlády, ministr dopravy Vít Bárta.
Pokud se člověk snaží domoci toho, který ministerský úředník dostal z peněz daňových poplatníků jak velkou odměnu, má smůlu. Ze zákona o svobodném přístupu k informacím totiž sice vyplývá, že na takovou informaci má občan právo. Ministerstva ale v podobných případech tasí jiný "paragraf" - zákon na ochranu osobních údajů.
Kolik budou mít ministerstva na odměny peněz, záleží na tom, co ročně ušetří na prostředcích na platy. Na konci roku mají dvě možnosti. Nevyčerpané peníze si mohou teoreticky prostředky převést do dalšího roku. Uspořené peníze, které má "z loňska v kasičce", může vláda v případě potřeby pokrytí mimořádných nároků sáhnout.Nebo zbylé prostředky vyčlení na odměny a osobní ohodnocení.
Neexistuje zpětná vazba, která by ministerstvům mohla nařídit, aby vysvětlila konkrétní odměny.V roce 2009 čerpaly organizační složky státu na platech celkem 75,2 miliardy korun. Většina ministerstev rozdávala odměny ve výši jednotek až desítek milionů korun.
———
Zpět