Co zůstane po Nečasově vládě?
20.06.2013 15:23Pomalu končí období další naší vlády. Prý započala reformy. Ano malé změny se skutečně nastaly, ale jen zdražování bych nenazíval reformy.
Šest oblastí, které za tři roky výrazně ovlivnila (nebo chtěla ovlivnit) vláda Petra Nečase
Daně
Vláda zvyšovala daně s odkazem na snižování rozpočtového deficitu. Nejvíc to bylo znát na DPH – nejprve vzrostla spodní sazba z 10 na 14 % a následně na 15 %, základní sazba z 20 na 21 %. V roce 2015 se má přenést část zdravotního pojištění z firem na zaměstnance a od daně se mají osvobodit dividendy a výplaty podílů na zisku.
Reforma daní má i nepříjemné stránky - zaměstnancům má zvýšit zdravotní pojištění ve prospěch firem. Část toho, co dosud platil zaměstnavatel, má jít z jejich kapsy.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/reformy-necasovy-vlady-0vq-/ekonomika.aspx?c=A130617_212716_domaci_brd
Kdo pobíra divendy a podíly na zisku je jasné. Reforma ještě více rozevřeme nůžky mezi chudými a bohatými.
Sociální reforma
Vláda slíbila, že zamezí zneužívání dávek. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) začal tím, že bez výběrového řízení změnil dodavatele informačních systémů na úřadech práce a přidal úřadům nové agendy. Převedl na ně správu a výplatu dávek z obecních úřadů a výplaty sociálních dávek se začaly opožďovat. S Českou spořitelnou podepsal smlouvu na sKartu, přes kterou se vyplácejí dávky. Poslanci ji chtějí zrušit.
Drábek při nákupu softwaru možná dopustil až pěti trestných činů. Uvádí mezi nimi přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.
Trestní oznámení kvůli zavádění nových informačních systémů pro vyplácení dávek už dřív na Drábka podal i Nadační fond proti korupci (NFPK). Předseda správní rady fondu Karel Janeček má za podezřelé, "že se na dodavatele těchto systémů nevypsalo veřejné výběrové řízení a nakonec se vybraly společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi (Vladimíru) Šiškovi"
Policie údajně rozkryla systém korupčního jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí v kauze IT zakázek, v níž stíhá 12 lidí. Bývalý ministrův náměstek Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.
skarty snad nemusím zmiňovat.
www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/policie-pry-rozkryla-chobotnici-drabkova-sisky_263129.html
Zdravotnictví
Plány na efektivnější zdravotnictví zůstaly nenaplněny. Zavádění placených nadstandardů zablokovaly stížnosti k Ústavnímu soudu. Návrh zákona na konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami je zatím u ledu a nebyl schválen ani model spravedlivějšího přerozdělování pojistného mezi zdravotními pojišťovnami podle toho, jak mají nemocné klienty.
Nadstandarty měli do nich čím dál víc spadat obyčejné úkony za běžné věci. Snad to nikdy nebude. Nemocnice mají problém s finacováním a tak sami zavádí programy pro bahatší klientelu. Předností oštření apod.
Penze
Vláda začala malou důchodovou reformou, kterou si zčásti vynutil Ústavní soud, a nastavila postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Letos spustila soukromé spoření do fondů. Zatím se přihlásilo jen 50 tisíc zájemců kvůli obavě ze zrušení reformy. V rámci úspor vláda do roku 2015 omezila valorizaci již vyplácených důchodů.
O penzích jsem se rozepsal minule Jak funguje důchodová reforma jinde a info k naší.
Jen bych ještě dodal, že ústavní soud nařídíl změnit systém tak, aby byl více zásluhový. Tedy ti co víc odvádí víc v důchodu dostanou.
Je zajimavé, že se přidává u nás bohatým když jinde se zvyšují daně pro bohaté. Mnoho odborníků totiž připomíná, že vláda cílí důchodovou reformu především na bohaté. Důchody podle nich mají sloužit především těm, kteří neměli během svého produktivního věku možnost nashromáždit dostatečný majetek, ze kterého by mohli žít v penzi.
Pokud vás problematika více zajímá doporučuji přečíst následují články:
spoctiduchod.mesec.cz/clanky/je-lepsi-duchod-podle-zasluhy-nebo-vsem-stejne/
www.penize.cz/duchody/215789-ocima-expertu-maji-bohati-dostavat-vyssi-duchod
Finanční ústava
Nečasova vláda měla na začátku ambici zamezit neudržitelnému zadlužování státu. Jako klíčový dokument vypracovala návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti přezdívaný finanční ústava. Pro schválení ústavního zákona by bylo třeba 120 hlasů poslanců.
Jenže takzvanou finanční ústavu nedávno sociální demokraté odmítli - bojí se, že by to jejich případné příští vládě svázalo ruce při utrácení na dluh. "Návrh by pravděpodobně znemožnil nové vládě realizovat velkou část opatření na oživení ekonomiky a podporu zaměstnanosti," bránil se Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD. Podobná pravidla na evropské úrovni by však sociální demokracii údajně nevadila.
Státní správa
Vláda slíbila úspory ve státní správě hlavně díky jejímu lepšímu fungování. Skutečnost se omezila na to, že se zmrazily platy státním zaměstnancům a jejich celkový objem snížila o desetinu. Efektivitu úřadů mělo přinést rušení nepotřebných nebo zdvojených agend státní správy, rušení a slučování úřadů. Tento plán je zatím u ledu.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/reformy-necasovy-vlady-0vq-/ekonomika.aspx?c=A130617_212716_domaci_brd
———
Zpět